torsdag28 september

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Digitalisering

Region Kalmar anmäler sig till IMY – delade journaluppgifter fel

Publicerad: 11 juli 2022, 10:56

Region Kalmar län anmäler sig själv till IMY efter att personal felaktigt fått behörigheter till journalsystemet Cosmic. Foto: IMY/TT NYHETSBYRÅN

Region Kalmar län anmälde i fredags en personuppgiftsincident till Integritetsskyddsmyndigheten, IMY. Behörigheter till regionens journalsystemet Cosmic har delats ut till åtta personer som inte borde ha fått det.

Ämnen i artikeln:

Juli 2022Region Kalmar länCosmicDatainspektionen

BH


– Behörigheterna har tilldelats personer i en verksamhet inom regionen där vi har samarbete med personal från en annan huvudman. Jag kan i dagsläget inte gå in i detalj om vad som hänt eftersom vi precis har börjat utreda om vad som hänt, och varför, säger Emelie Karlsson, dataskyddsombud och region jurist i Region Kalmar län.

Läs mer: Sjukhus slipper miljonböter för åtkomst till journaluppgifter 

Det är svårt att säga hur lång tid regionens utredning kommer att ta, enligt Emelie Karlsson. 

– Vi ansåg att det behövdes göra en anmälan till IMY, sedan är det upp till myndigheten att ta ta ställning till om de vill titta vidare på ärendet eller avskriva det, säger hon.

Behörigheterna för de åtta personerna är nu indragna.

Kommentarer

Arbetar du i sjukvården och vill kommentera texten utifrån din yrkesroll?

Klicka här!    

Kommentarer publiceras efter granskning.

 

Dela artikeln:

Dagens Medicins nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev