lördag3 juni

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Digitalisering

Rekordmånga inloggningar på 1177 i januari

Publicerad: 25 januari 2022, 10:11

Hittills i år har det varit nära 20 miljoner inloggningar på 1177, vilket nästan motsvarar en fyrdubbling jämfört med året före pandemin. Foto: Janerik Henrsson/TT

I december i fjol och januari i år loggade rekordmånga in på den digitala vårdtjänsten 1177, rapporterar Ekot.

Ämnen i artikeln:

I korthetRegion Jämtland Härjedalen1177 Covid-19

T

TT


Hittills i år har det varit nära 20 miljoner inloggningar, vilket nästan motsvarar en fyrdubbling jämfört med året före pandemin. I december var antalet inloggningar 19 miljoner, och 3,7 miljoner unika användare. I januari var antalet unika användare ungefär lika många som månaden innan.

Läs också: SD vill att vårdcentralerna ska sköta 1177

Det ökade trycket har gjort att många hamnar i en digital kö vid inloggning. När massvaccinationen mot covid-19 startade förra våren befarade man att 1177 riskerade att överbelastas och byggde då in en slags säkerhetsspärr vilket gör att användare kan hamna i en digital kö.

– Tekniken har inte riktigt hunnit med i pandemin, säger Marike Grinde, förvaltningsledare för 1177:s e-tjänster i Region Jämtland Härjedalen, till radion.

Kommentarer

Arbetar du i sjukvården och vill kommentera texten?

Klicka här! 

Kommentarer publiceras efter granskning.

 

Dela artikeln:

Dagens Medicins nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev