Få hela storyn
Starta din prenumeration
Ekonomi
Publicerad: 7 mars 2022, 09:24
Vårdbolaget Capio kan svälja GHP.
Foto: Stina Stjernkvist/TT
Capio vill ha svenska GHP och har lagt ett bud på bolaget värt omkring 2,5 miljarder kronor.
På måndagsmorgonen kom nyheten att Capio lägger ett bud värt 35 kronor per aktie på GHP Speciality Care.
Läs också: Nu är det klart – Capio blir franskt
Det är snudd på dubbelt så mycket som GHP:s stängningskurs i fredags. Aktien stängde då på 17,88 kronor. Totalt är budet värt omkring 2,5 miljarder kronor.
Styrelsen i GHP rekommenderar aktieägarna att acceptera budet.
Capio äger i dag inga aktier i GHP.
”GHP ligger i framkant med datadrivna sjukvårdslösningar och en kombination med Capio AB:s solida digitala infrastruktur kommer att möjliggöra förbättrad tillgänglighet och effektivitet inom vården. Tillsammans kommer vi stärka vår förmåga att möta de nuvarande och kommande utmaningarna inom hälso- och sjukvårdssystemen”, skriver Britta Wallgren, vd för Capio AB i Sverige, i ett pressmeddelande.
Läs också: Nya vårdrutiner efter ändrad betalmodell
GHP, med säte i Göteborg, bedriver specialistsjukvård med bland annat ryggkirurgi och urologi som verksamhetsområden. Företaget har samarbeten med försäkringsbolag i Sverige, driver sjukhus i Kuwait och har cirka 25 kliniker i Norden.
När Stockholmsbörsen öppnade på måndagen rusade GHP:s aktie med över 90 procent. Vid halv tio på morgonen var kursen upp i 34 kronor.
Kommentar
Arbetar du i sjukvården och vill kommentera texten utifrån din yrkesroll?
Klicka här!
Kommentarer publiceras efter granskning.