söndag28 maj

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Ekonomi

Universitetssjukhusen mot miljardunderskott – igen

Publicerad: 11 maj 2023, 12:00

Skånes universitetssjukhus, Sahlgrenska universitetssjukhus och Akademiska sjukhuset gick i fjol tillsammans back med över 1,3 miljarder kronor. Mycket talar för att underskottet blir ännu större i år.

Foto: Johan Nilsson/TT, Carl Sandin/Bildbyrån, Staffan Claesson

Karolinska var det enda universitetssjukhus som gick med vinst förra året. I Uppsala har Akademiska gått med underskott i över 20 år – och inget tyder på att trenden vänder i år.

Ämnen i artikeln:

Karolinska universitetssjukhusetSahlgrenska universitetssjukhusetSkånes universitetssjukhusNorrlands universitetssjukhusUniversitetssjukhuset i LinköpingUniversitetssjukhuset Örebro

Annika Carpman

annika.carpman@dagensmedicin.se


Akademiska sjukhuset gick back 320 miljoner kronor förra året. ”Jag tror att budgeten är ett sätt för politikerna att säkerställa att kostnaderna inte skenar och att vi håller i pengarna”, säger ekonomichef Ylva Opard.

Foto: Staffan Claesson

Vill du läsa mer?

Starta din prenumeration.

Första 30 dagarna utan kostnad

Obegränsad tillgång till allt digitalt innehåll
Nyhetstidningen direkt i brevlådan, 34 nr per år
Överblick, fördjupning och snabb uppdatering om svensk hälso- och sjukvård

Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna

För 3 195 kr ex. moms (ord. pris 3 995 kr ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala material och vårt magasin. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har under den perioden möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.

Starta din prenumeration
Redan prenumerant? Logga in

Dela artikeln:

Dagens Medicins nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev