lördag1 april

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Juridik

Trots erkännande kunde psykiater jobba flera år – nu dömd för barnporrbrott

Publicerad: 7 mars 2023, 14:08

Det tog sju-åtta år mellan misstanke och dom och psykiatern kunde fortsätta jobba eftersom dom saknades.

Foto: Maxim Thoré/Bildbyrån

En psykiater dömdes i slutet av februari för grovt barnpornografibrott till villkorlig dom och dagsböter. Trots att brottet varit känt sedan 2015 har läkaren kunnat jobba på.

Ämnen i artikeln:

Bemanningsföretag

Susanna Pagels

susanna.pagels@dagensmedicin.se


Åklagaren hade yrkat på grovt barnporrbrott, enligt Läkartidningen som beskriver fallet, och rätten gick på åklagarens linje i det fallet. En stor del av de över 90 filmer och 600 bilder som utgjorde bevisningen, innehöll nämligen särskilt unga barn som utsatts för ”våld eller tvång eller utnyttjats på särskilt hänsynslöst sätt”.

Läs också: Läkarförbundet vill kräva Dalarna på skadestånd

Psykiatern ska ha erkänt brott redan vid förhör 2015 och då ha överlämnat bilderna. Men rättsprocessen har minst sagt dragit ut på tiden. Enligt Läkartidningen hävdar åklagaren att det beror på att utredningen försvårats genom att läkaren flyttade utomlands.

Från att första misstanken väcktes, till dess att domen föll i år, ska läkaren ha varit yrkesverksam i både Sverige och utomlands. Senast som psykiater och klinikchef utomlands, och då och då i Sverige, uthyrd av bemanningsföretag till svenska regioner.

För SVT förklarar Lisbet Gibson, ställföreträdande hälso- och sjukvårdsdirektör i Region Jämtland Härjedalen, en av de regioner där läkaren hyrts in, att det är bemanningsföretaget som ska kontrollera de anställda. Men är personen inte dömd är det svårt.

– Vi söker i belastningsregistret men finns det inget där så hittar vi ju heller inte något, säger hon till SVT.

Att läkaren endast fick villkorlig dom, trots att barnpornografibrott kan rendera mellan sex månader och sex års fängelse, tycks kunna förklaras av flera saker, enligt Läkartidningen. Läkaren erkände brottet direkt 2015 och överlämnade bilderna och har redan suttit frihetsberövad i tre månader under de här åren. Läkaren är också sjuk och bedöms bara ha fem till tio år att leva. Rätten konstaterar också att det gått ”oskäligt lång tid” mellan åtal och dom.

Kommentarer

Arbetar du i sjukvården och vill kommentera texten utifrån din yrkesroll?
Klicka r!
Kommentarer publiceras efter granskning.

Dela artikeln:

Dagens Medicins nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev