onsdag31 maj

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Patientsäkerhet

Ivo vill återkalla läkarleg i väntan på dom för sexbrott

Publicerad: 24 maj 2021, 10:53

I väntan på dom begär Ivo ett återkallande av legitimationen för den tidigare dömde läkare som i mars åtalades för misstänkt sexuellt ofredande vid en skönhetsklinik. Arkivbild.

Foto: Getty Images

I väntan på dom begär Ivo ett återkallande av legitimationen för en tidigare dömd läkare som i mars åtalades misstänkt för sexuellt ofredande vid en skönhetsklinik.

Ämnen i artikeln:

HSANIvoPlastikkirurgi

Susanna Pagels

susanna.pagels@dagensmedicin.se


Målet tas upp i tingsrätten i november i år. För att skydda patienter under tiden vill Inspektionen för vård och omsorg, Ivo, att legitimationen återkallas interimistiskt, det vill säga tillfälligt.

Vill du läsa mer?

Starta din prenumeration.

Första 30 dagarna utan kostnad

Obegränsad tillgång till allt digitalt innehåll
Nyhetstidningen direkt i brevlådan, 34 nr per år
Överblick, fördjupning och snabb uppdatering om svensk hälso- och sjukvård

Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna

För 3 195 kr ex. moms (ord. pris 3 995 kr ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala material och vårt magasin. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har under den perioden möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.

Starta din prenumeration
Redan prenumerant? Logga in

Dela artikeln:

Dagens Medicins nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev