Patientsäkerhet
Stölddömd vaccinmotståndare kan få prövotid
Publicerad: 9 januari 2023, 08:45
Kvinnan gick själv till polisen i Örnsköldsvik i augusti 2021 för att erkänna sitt stöldbrott.
Foto: Johan Nilsson/TT
En vårdanställd kvinna spred falska budskap om covid och vaccin – i kuvert stulna från arbetsgivaren Region Västernorrland. Nu föreslår Inspektionen för vård och omsorg, Ivo, en treårig prövotid för kvinnan.
Ämnen i artikeln:
Covid-19Brott & straffCovidvaccinRegion VästernorrlandIvoToppnyheterHSANToppnyheter infektionIvo lutar sig i sitt yrkande till Hälso- och sjukvårdens ansvarsnämnd mot att kvinnan nyligen dömts för att ha stulit kuvert och frimärken från sin arbetsgivare Region Västernorrland, skriver Örnsköldsviks Allehanda.
Kvinnan använde de 40 kuverten för att skicka covidbudskap till privatpersoner. Breven innehöll felaktig information om covidvaccin från en grupp för vaccinmotståndare, skriver tidningen.
I förhör har kvinnan beskrivit hur hon är emot vaccinering av barn.
Kvinnan gick själv till polisen i Örnsköldsvik i augusti 2021 för att erkänna sitt stöldbrott. Hon togs ur tjänst och valde senare att säga upp sig från sitt jobb.
Ivo bedömer att kvinnan kan befaras vara olämplig för fortsatt arbete inom vården. En prövotid på tre år ska därför ses som en skyddsåtgärd.
Läs också: Krav på negativt covidtest för Kinaresenärer