Patientsäkerhet
Undersköterskor kan få ge opioider
Publicerad: 10 mars 2023, 11:28
Universitetssjukhuset i Lund saknar sjuksköterskor och facket menar att förslaget om delegering till undersköterskor hänger samman med bemanningsproblemen. Arkivbild.
Foto: PETTER ARVIDSON
Brist på sjuksköterskor i Region Skåne kan göra att undersköterskor på akuten kan få administrera narkotikaklassade läkemedel som Oxycodon och Midazolam, skriver Vårdfokus.
Tidningen rapporterar att verksamhetschefen för akutsjukvården på Skånes universitetssjukhus i Malmö och Lund har lagt fram ett förslag om att utvalda undersköterskor med särskild kompetens ska få delegering att iordningställa och administrera läkemedel, däribland narkotikaklassade preparat som Oxycodon och Midazolam. Orsaken uppges vara att 40 av 60 sjuksköterskor saknas på akutmottagningen i Lund.
Läs också: Delegering av läkemedel ger vårdskador
Förslaget har väckt starka reaktioner hos både sjuksköterskor och fack som ser det som ett hot mot patientsäkerheten.
— Vår uppfattning är att arbetsgivaren redan bestämt sig, man vill gå vidare med detta. Trots att det inte är något som sjuksköterskorna själva önskar. Vi menar att det bryter mot delegeringsreglerna och dessutom ökar riskerna för patienterna. Det är allvarligt, säger Vårdförbundets huvudskyddsombud Ricky Sjögren till Vårdfokus.
Enligt tidningen har Inspektionen för vård och omsorg, Ivo, inlett en granskning.
Läs också: Region tar över hemtjänstens läkemedelshantering
Kommentarer
Arbetar du i sjukvården och vill kommentera texten utifrån din yrkesroll?
Klicka här!
Kommentarer publiceras efter granskning.