Politik
Erika Ullberg avgår som regionråd
Publicerad: 3 april 2019, 14:41
Foto: Magnus Selander
Efter två mandatperioder i opposition tackar Erika Ullberg (S) för sig som regionråd och gruppledare i Region Stockholm, skriver Dagens Nyheter.
Erika Ullberg säger till Dagens Nyheter att hon tycker att tidpunkten för att lämna över till någon annan i partiet är passande.
– Jag avser att lämna efter sommaren. Det finns ingen dramatik i det, men jag har varit heltidspolitiker i åtta år, och det är en lång tid. Jag vill också ge min efterträdare gott om tid att hinna komma in i uppdraget och bli varm i kläderna till nästa val, säger Erika Ullberg.
Läget hade varit ett annat om partiet fått ta över makten efter valet i höstas, berättar hon. Erika Ullberg och Socialdemokraterna gick till val på att avskaffa organisationsmodellen med värdebaserad vård på Nya Karolinska.
– Då fanns det ingen samsyn om att avskaffa verksamhetsmodellen. Men nu finns det, säger Ullberg, och pekar på att sjukhusstyrelsen nu uttalat att de anställda i mycket haft rätt i sin kritik, och börjat ett förändringsarbete av organisationen, säger Erika Ullberg till Dagens Nyheter.
I framtiden hoppas Erika Ullberg sitta kvar i regionfullmäktige vid sidan om sitt kommande arbete.
Relaterat material
Fortsatt alliansstyre i Stockholm – trots kraftig nedgång för M
”Jag är beredd att axla ansvaret”
Karolinskas nya verksamhetsmodell ses över
ADAM WENELL