Politik
Han ska leda arbetet i Smer
Publicerad: 3 november 2021, 10:37
Sven-Eric Söder är ny ordförande för Statens medicinsk-etiska råd, Smer. Foto: Elisabeth Winqvist / pressbild Folke Bernadotteakademin
Socialminister Lena Hallengren (S) har utsett Sven-Eric Söder till ny ordförande för Statens medicinsk-etiska råd, Smer.
Sven-Eric Söder (S) är i dag generaldirektör för Folke Bernadotteakademin och har tidigare bland annat varit statssekreterare på näringsdepartementet och utrikesdepartementet samt informationsdirektör för Pfizer AB.
Sven-Eric Söder efterträder Kenneth Johansson som avled den 31 juli efter en tids sjukdom.
Förordnandet som ordförande för Smer gäller till den sista december 2024.
Läs också: Intervju med Sven-Eric Söder
Smer
Statens medicinsk-etiska råd är ett organ tillsatt av regeringen, deras huvudsakliga uppgift är att belysa medicinsk-etiska frågor ur ett övergripande samhällsperspektiv. I rådet ingår ordförande, åtta företrädare för de politiska partierna och tio sakkunniga.
Källa: Smer
Kommentarer
Arbetar du i sjukvården och vill kommentera texten utifrån din yrkesroll?
Klicka här!
Kommentarer publiceras efter granskning.