Få hela storyn
Starta din prenumeration
Vårdutveckling
Publicerad: 4 maj 2022, 04:00
”Det här är superspännande och vi vill ta till oss, men vi utgår inte från att vi är vare sig långsamma eller dåliga”, säger Henrik Olivero-Reinius , verksamhetschef för anestesi, operation och intensivvård vid Akademiska sjukhuset i Uppsala.
Foto: Staffan Claesson/Bildbyrån
På Akademiska sjukhuset tror man att det finns mycket att lära av Spors benchmark. Samtidigt efterlyser sjukhuset mer analys.
Två av totalt sju operationsavdelningar vid Akademiska sjukhuset i Uppsala ingick i Spors pilotprojekt där produktiviteten hos 13 operationsenheter jämfördes vad det gällde operationstider och personaltäthet. I det sammanvägda
Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna
För 2 795 kr ex. moms (ord. pris 3 495 kr ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala material och vårt magasin. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har under den perioden möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.